Rusya'da enflasyonu yükselten TÜRK TATİLİ

Türkiye'deki Tatil Fiyatları Rusya Enflasyonunu Allak Bullak Etti.

Açıklama

Rusya'da son bir haftada genel haftalık enflasyonun yükselmesine neden olan en temel hizmet “Türkiye tatili” oldu.

Rusya Federal İstatistik Servisi (Rosstat), haftalık enflasyon raporunda 23-29 Kasım 2021 tarihleri arasında Türkiye’ye yapılan tatil turu maliyetinin geçtiğimiz haftaya kıyasla yüzde 55,18 arttığını duyurdu.

Haftalık enflasyon hesaplamalarını yaklaşık son bir yıldır Rus seyahat acentelerinden aldığı verilerle Türkiye’ye yapılan tatil turu maliyetlerini de ekleyen Rosstat, son bir haftada genel haftalık enflasyonun yükselmesine neden olan en temel hizmetin “Türkiye tatili” olduğunu vurguladı.

23-29 Kasım 2021 tarihleri arasında Rusya Federasyonu’nda 106 mal ve hizmet için ortalama fiyat ve tarifelerdeki artışın yüzde 0,46 olarak gerçekleştiği ifade edilen servis raporunda, bu göstergenin bir hafta öncesine göre 0,26 puan daha fazla olduğu iletilirken, özellikle 23-29 Kasım tarihleri arasında Türkiye’ye yapılacak bir gezinin fiyatlarında yüzde 55,18 oranında artışın genel enflasyon oranlarını yükselttiğinin altı çizildi.

Bir hafta önceki raporda (16 Kasım’dan 22 Kasım’a kadar) Türkiye’ye tur fiyatlarındaki artış yüzde 4,7 olarak belirlenmiş, ondan önceki hafta da yüzde 0,5 olarak kaydedilmişti.

Yılbaşı arifesinde Türkiye tatillerinde keskin artış görüldüğüne vurgu yapılan Rosstat açıklamasında, “Yılın başından bu yana Türkiye’ye Rusya’dan seyahat fiyatlarındaki artış yüzde 89,3 olarak belirlenmiştir” ifadelerini kullandı.

Daha önce Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Başkanı Maya Lomidze, yurtdışı tur fiyatlarının 2019’a göre ortalama yüzde 25 arttığını, Türkiye turlarının ise son iki yılda düştüğünü söylemişti.

Rus turistlerin çoğunun yılbaşı tatillerinde Mısır, Türkiye, Dominik Cumhuriyeti, Küba ve Maldivler’e gitmeyi planladığını vurgulayan Lomidze, Türkiye ve Mısır’ın yurtdışı destinasyonları arasında en ekonomik tatil alternatifleri olduğunu sözlerine ekledi.

Türkiye’de enflasyon ve dövizdeki keskin yükseliş, konaklama maliyetlerinde büyük artışa neden oluyor.

Yakın zamanda ATOR, Türk otelcilerinin verilerine dayanarak paylaştığı haberinde, 2022 yazında Türkiye’deki bazı otellerde konaklama fiyatlarının yaklaşık yüzde 10 artabileceğini bildirdi.

Birliğin resmi haber portalında paylaşılan bilgide, ATOR’un görüştüğü Türk otel işletmecilerinin 2022 yazında Türkiye’de konaklama fiyatlarının Euro para biriminde 2021 seviyesinde kalacağını, bununla birlikte Euro bazında yaklaşık yüzde 10 veya daha yüksek oranda zam yapılabileceğini de ifade ettiği aktarıldı.

Türkiye’de 02 Aralık 2021 itibariyle ABD doları 13,37 TL, Euro ise 15,17 TL’den işlem görüyor.(Gazetem.ru)

Yılbaşı için en çok bilet satışı Türkiye ve St. Petersburg yönüne!

 

Rus bilet satış sitesi Aviasales’te yer alan verilere göre yılbaşı tatilini yurt dışında yapmayı seçen bağımsız Rus turistler en çok Türkiye’ye gitmek üzere uçak bileti satın alıyor, yeni yılı kendi ülkelerinde karşılamak isteyenler ise en çok St. Petersburg’a gitmeyi tercih ediyor.

Aviasales basın dairesinden yapılan açılamada, “St. Petersburg geleneksel olarak en popüler iç destinasyon, Türkiye ise en popüler dış destinasyon oldu. Ayrıca Gürcistan, Macaristan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Sri Lanka, bağımsız Rus turistlerin yeni yıl tatilini geçireceği ilk 5 ülke arasında yer aldı” ifadelerine yer verildi.

Yeni yıla yönelik Türkiye biletlerinin fiyatları, gidiş-dönüş olarak 19 bin Ruble’den (3 bin 465 TL), Rusya’dan direkt uçak seferlerinin olmadığı Gürcistan biletleri 29 bin Ruble’den (5 bin 290 TL), Macaristan biletleri 22 bin Ruble’den (4 bin 10 TL), BAE biletleri 26 bin Ruble’den (4 bin 740 TL) ve Sri Lanka biletleri de 65 bin rubleden (11 bin 850 TL) başlıyor.

Rusya içinde ise yılbaşı tatiline yönelik Moskova-St. Petersburg gidiş-dönüş uçak biletleri 5 bin Ruble’den (910 TL) başlıyor.

İkinci sırada bilet fiyatları 10 bin Ruble’den (bin 829 TL) başlayan Soçi kenti yer alıyor.

Üçüncü sırada uçak gidiş-dönüş bilet fiyatları 8 bin Ruble’den (bin 460 TL) başlayan Kaliningrad, dördüncü sırada 9 bin Ruble’den (bin 640 TL) başlayan Krasnodar ve beşinci sırada 11 bin rubleye (bin 825 TL) gidiş-dönüş biletinin temin edilebileceği Kavminvodı yer alıyor.(Sputnik)