Dünya Turizm Örgütü En İyi Turizm Köyleri Listesine 2 Türk Köyü

Türkiye'den 2 turizm destinasyonu BM'nin en iyi turizm köyleri listesine girdi

Açıklama

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü 2021 yılındaki en iyi turizm köyleri listesini açıkladı. Dünyanın farklı yerlerindeki 32 ülkeden 44 köyün yer aldığı listede Türkiye'den de 2 köy bulunuyor.

 

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO), Mayıs 2021’de başlattığı program ile toplumlarını, yerel adetlerini ve kültürel miraslarını koruyan en iyi turizm köylerini belirledi.

Türkiye'den iki köy

Listede Türkiye'den de 2 köy bulunuyor. İspanya’nın başkenti Madrid’de düzenlenen örgütün 24’üncü genel kurulunda, Kapadokya Üniversitesinin merkezinin bulunduğu Nevşehir’in Ürgüp ilçesindeki Mustafapaşa (Sinasos) köyü, Dünya Turizm Örgütü tarafından “En İyi Turizm Köyü” ilan edildi. Kurula katılan Ürgüp Kaymakamı Mehmet Maraşlı, ödülü Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü Genel Sekreteri Zurab Pololikashvili’nin elinden aldı.

Kapadokya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ali Karasar yaptığı açıklamada, "Birleşmiş Milletler Dünya Turizm örgütü 2021 yılının başından itibaren bir inisiyatif geliştirdi. 2021 yılının mayıs ayında bir küresel çağrıya dönüştü. Bu çağrı sonucunda da dünyanın en iyi turizm köyleri seçildi. Mustafapaşa da bunlardan biri. Çok uzun yıllar içinde belki de Türkiye’nin aldığı en iyi turizm haberlerinden özellikle Kapadokya’nın aldığı en iyi turizm haberlerinden biri. Çünkü özellikle pandemi sonrasında turizmi yeniden yapılanmasında sürdürülebilirlik temelli bir yaklaşım söz konusu. Özellikle de bizim Türkiye olarak hedeflediğimiz münferit turistler için sürdürülebilir olmak, ekoloji yani çevre dostu olmak, ekolojik çeşitliliğin bol olması, kırsal kalkınmayı önem vermek en önemli kriterler haline geldi” dedi.

 

Taraklı da listede

UNWTO'nun listesinde Sakarya'ya bağlı Osmanlı döneminden kalma bir kasaba olan Taraklı'da yer aldı. Taraklı, 10 yıl önce yapılan restorasyon çalışmaları sayesinde Marmara Bölgesi'nin popüler turizm merkezlerinden birisi haline geldi. Taraklı'nın bu denli popüler olmasının en önemli sebeplerinden birisi eski Osmanlı evlerine, tarihi eserlere, doğal güzelliklere ve termal banyolara ev sahipliği yapması. Bölgede kültür, termal, doğa ve yamaç paraşütü turizmi oldukça yaygın.